Jakie zabawki wybrać dla niemowlaka

Wybieranie pierwszych zabawek dla niemowlęcia to niemała radość i ekscytacja. Mimo to na półkach w sklepach z zabawkami jest całe mnóstwo zabawek i bardzo trudno zdecydować się na konkretną. Zazwyczaj w okresie niemowlęcym chcemy sprawić maluchowi coś, co go zaciekawi, ale też będzie rozwijać wyobraźnię. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych zabawek?

Kiedy jest czas na pierwszą zabawkę dla dziecka?

Zaraz po narodzinach dziecko nie potrzebuje rzecz jasna żadnych zabawek. Natomiast gdy podrośnie i zacznie interesować się różnymi przedmiotami, szczególnie tymi nieprzeznaczonymi do zabawy to znak, że można rozejrzeć się za pierwszą zabawką. Odpowiednim momentem mogą być też pierwsze reakcje na zmiany w słyszalnych dźwiękach przez dziecko oraz zwracanie uwagi na poruszające się przedmioty.

Jakie zabawki będą najlepsze dla niemowlaka?

Zależnie od okresu życia dziecka, możemy rozróżnić kilka grup zabawek. Pierwszymi są najczęściej te przeznaczone do wózka lub łóżeczka, które zawiesza się, by zainteresować malucha. Do wózka można kupić pluszową zawieszkę lub pozytywkę, które są niezmiennie od dawna uwielbiane przez niemowlaki. Z kolei łóżeczko możemy zaopatrzyć w pluszaki, grzechotki oraz edukacyjne elementy.

Jakie cechy powinny mieć pierwsze zabawki dla małego dziecka?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest oczywiście bezpieczeństwo. Zabawki powinny być nieskomplikowane, lekkie, miękkie i wykonane z materiałów, które można z łatwością wyprać lub wyczyścić. Również sznurki, ostre krawędzie oraz mniejsze, odczepiane elementy to raczej przedmioty, do których Twoja pociecha musi jeszcze podrosnąć.

Nie można również nie wspomnieć o tym, że każda zabawka powinna spełniać europejskie normy PN-EN 71-1. Określają one odpowiednie procedury badań przeprowadzanych nad wypuszczanymi na rynek zabawkami. Dlatego jeśli na opakowaniu zabawki nie ma informacji, że produkt został poddany badaniom, nie należy decydować się na zakup, by mieć pewność, że to, co kupujesz swojemu dziecku jest bezpieczne.